Huawei ukazuje čisté ruce, staví proto továrnu ve Francii

Čínská společnost Huawei začátkem prosince oznámila, že pro výrobu svých síťových 5G zařízení určených pro evropské zákazníky postaví novou továrnu ve Francii. Investice má dosáhnout 200 milionů eur (asi 5,3 miliardy Kč) a cílem je mimo jiné smazat obavy z možného zneužití jejích síťových prvků čínskou vládou. Před využitím zařízení Huawei v sítích 5G přitom varovaly úřady napříč Evropou, včetně ČR.

První továrna mimo Čínu

Továrna má vyrůst ve městě Brumath v severovýchodní Francii a má se stát první továrnou firmy mimo domovskou Čínu. Zprvu bude zaměstnávat na 300 lidí, později až 500, informovala agentura Reuters. Firma svou investici oznámila navzdory přísným francouzským regulacím, které ji prakticky znemožňují účastnit se tamních tendrů na budování 5G sítí.

Agentura připomíná, že obavy z možného zneužití technologií čínských firem při budování sítí 5G rozvířila americká obvinění, že by Peking mohl tyto sítě zneužívat ke špionáži. Řada zemí EU na výzvu USA, aby jejich spojenci čínské technologie z budování sítí 5G vyloučili, reagovala přímým zákazem. Nebo úpravou podmínek tak, aby jejich účast byla omezena.

Francie například přímý zákaz nevydala, ale tamním operátorům oznámila, že v případě, že dané technologie při budování využijí, neobnoví jim licenci. Tím odpovědnost fakticky přenesla na samotné provozovatele.

Huawei řeší problémy po celém světě

Bez reakce na americkou výzvu nezůstala ani Česká republika, když v roce 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varování. V něm uvádí, že užívání síťových prvků čínských firem Huawei a ZTE při budování sítí 5G je bezpečnostní riziko. Sklidil za to silnou kritiku od vlády, zejména premiéra Andreje Babiše.

Úřady však od té doby upravily pravidla u několika tendrů, v nichž se Huawei ucházela o státní zakázky. Asi nejviditelnějším příkladem takového tendru, který musel být nakonec zcela zrušen, se pak stal chystaný portál finanční správy Moje daně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *